CPap Cihazı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Hastane ve/veya özel uyku laboratuvarlarından aldığınız polisomnografi raporunda CPAP cihazı kullanmanız uygun görüldüyse, SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) stoklarında olmadığı takdirde raporunuza ve size uygunCPAP cihazını seçerken nelere dikkat edeceğinize aşağıda

göz atabilirsiniz.

1) Satış noktasının bilgi ve deneyimi?   

Satış noktasının sattığı cihazı ne kadar iyi bildiği, hastalıklar hakkında size verdiği bilgi, cihazların rapora göre ayarlanması ve son olarak satış sonrası destek verip vermediğini mutlaka öğrenin. Kullanacağınız cihazı sorunsuz bir şekilde uzun yıllar kullanmanız gerekecek.

Bu yüzden mutlaka güvenilir firmalardan CPAP cihazı almanızı öneririz.

2) Satış Noktasının Sunduğu Hizmetler? 

CPAP cihazı servis sağlayıcı firmaların, yukarıdaki bilgi ve deneyimi dışında cihazın ürettiği raporları kesintisiz alabileceğiniz bir ofis ortamı da olması gerekir. Kullandığınız maskenin değişim sürelerini, filtre değişim süreleri vb. gibi bilgilendirmeleri ücretsiz yapmalıdır.

Anlık sorunları telefon ile danışabileceğiniz bir iletişim numarasını mutlaka alınız.

3) CPAP cihazının özellikleri?

CPAP cihazlarında tedavi basıncı, rampa basıncı gibi özelliklerin yanında; Esnek basınç ayarları, tetikleme hassasiyeti, basınç geçiş süre ayarları (cihaz modeline göre) kalibrasyon ayarları, rakım ayarları, rapor alabilme vb. gibi algoritmik özelliklerinin dışında ağırlığı, ufak ebatlarda olması, düşük ses seviyeli çalışması, ekran üzerindeki yazıların kolay okunabilmesi ve nemlendirici ile uygun kasa yapısına sahip olması da fiziksel özelliklerde aranacak kriterlerdir. Bu özellikler hastanın konforlu bir şekilde optimum uyku kalitesini yakalaması için dizayn edilmiştir.

4) Maske Seçimi?         

CPAP cihazlarının özellikleri kadar maske seçimi de önemlidir.CPAP cihazı ile uyum sağlamanız doğru maske ile mümkündür.

Maskenin yüze tam oturması, hava kaçırmaması, cildi tahriş etmemesi, kafa bantlarının çok sıkı olmaması ve hava çıkış deliklerinin ses çıkartmaması gerekmektedir.