KONAK MH. HALİL RIFAT PAŞA CD. SGK KONAK TESİSLERİ A BLOK NO:3/F KONAK/İZMİR

Uyku Bozukluğu Nedir?

uyuyan-kadın

Uyku BOZUKLUĞU Nedir?

Çoğumuz zaman zaman uykuya dalmakta ya da kaliteli bir uyku uyumakta zorluk çekeriz. Genellikle bu durumu strese, yoğun tempoya ya da günlük hastalıklarımıza yorarız ve uyku bozukluğunun bir hastalık durumu olduğunu düşünmeyiz. Uyku bozukluğu, yeterince kaliteli uyku almanızı engelleyen bir durumdur. Düzenli olarak geceleri uyumakta sorun yaşıyorsanız, bitkin hissediyorsanız veya gün içinde uykulu hissediyorsanız, bir uyku bozukluğunuz olabilir.

Uyku bozukluğu sadece gündüzleri uykusuz hissetmenize yol açmaz. Ruh haliniz, enerjiniz ve stresle başa çıkma beceriniz dahil olmak üzere zihinsel ve fiziksel sağlığınız üzerinde ciddi bir etki yaratabilir. Uyku problemlerini ve bozukluklarını görmezden gelmek kilo alımına, araba kazalarına, bozulmuş iş performansına, hafıza problemlerine ve gergin ilişkilere neden olabilir.

Kendinizi en iyi şekilde hissetmek, sağlıklı kalmak ve potansiyelinizi yerine getirmek için kaliteli uykuya ihtiyacınız vardır. Kaliteli uyku, bir lüks değil gerekliliktir. Uyku problemiyle yaşamak zorunda değilsiniz. Uyku bozukluğunuzun altında yatan nedenleri belirlemek ve uykunuzu, sağlığınızı ve yaşam kalitenizi iyileştirmek için yapabileceğiniz en önemli adım, bir uyku testi yaptırmaktır.